Jej Wysokość Krzywa Eliptyczna

Image: 

W zeszłym roku popularnym memem stało się pewne niewinnie wyglądające zadanie matematyczne. Znajdź trzy dodatnie liczby całkowite spełniające powyższe równanie.

Zainteresowany czytelnik może w tym momencie otworzyć zeszyt lub uruchomić ulubiony program komputerowy i zacząć poszukiwania. Poszukując przez resztę życia rozwiązań prawdopodobnie nie odnajdziemy odpowiedzi, bo najmniejsze rozwiązanie jest.... około 80 cyfrowe!
W dodatku odpowiedź na to pytanie ukryta jest w naszym telefonie i od niej krytycznie zależy bezpieczeństwo przesyłanych przez nas w internecie danych, przelewów bankowych i rozmów telefonicznych!
Podróż w ten zadziwiający świat krzywych eliptycznych zawiedzie nas w zakątki matematyki zwane geometrią, topologią, analizą matematyczną oraz dotrzemy do słynnych Problemów Milenijnych. Opowiem również w jaki sposób równanie powyżej jest związane z wielkim twierdzeniem Fermata, ze starożytnymi problemami Diofantosa i problemem mierzenia obwodu elipsy. Nawet współcześni fizycy cząstek wysokich energii odnajdują te tajemnicze obiekty podczas badania procesów rozpadu cząstek subatomowych.

Informacje o prowadzącym
Bartosz Naskręcki
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (adiunkt), Instytut Matematyczny PAN (adiunkt badawczy, Centrum Dioscuri TDA)

godzina: 
13:00-13:50
sala: 
105