Problem stabilnych małżeństw, czyli romantyczna strona teorii gier

Piękną rzeczą w matematyce jest to, że czasem znajdziemy ją tam, gdzie nikt jej się nie spodziewa. Okazuje się, że może się ona przydać nawet, gdy szukamy swojej drugiej połówki. W 1962 roku David Gale i Lloyd Shapley wymyślili algorytm stabilnego łączenia w pary, czyli takiego w którym nikt nie będzie chciał zmienić swojej decyzji. Ich praca miała tak wiele zastosowań w ekonomii, że zostali za nią nagrodzeni Nagrodą Nobla. W trakcie zajęć przyjrzymy się dokładnie temu algorytmowi i jego modyfikacjom oraz spróbujemy opisać jego wady i zalety.

Mateusz Kwiatkowski
Absolwent wydziału MiNI PW. Aktualnie jest w trakcie studiów magisterskich z uczenia maszynowego na Uniwersytecie Warszawskim oraz jest pracownikiem laboratorium MI2 DataLab. Jego naukowe zainteresowania to sztuczna inteligencja i teoria gier.