Czy komputery zastąpią matematyków?(tłumaczenie na ukraiński)

Matematyka przez praktycznie całą swoją historię kojarzyła się z rozwiązywaniem problemów przy użyciu "kartki i długopisu". W XX wieku, wraz z rozwojem informatyki i komputerów pojawiły się coraz śmielsze próby wykorzystywania komputerów w matematyce, które niejednokrotnie budziły dyskusje w środowisku matematycznym.

Na zajęciach zostaną zaprezentowane problemy matematyczne - proste w sformułowaniu, które okazały (i okazują) się dla matematyków tak dużą przeszkodą, że w ich rozwiązaniu znaczącą rolę odegrał komputer. Przedstawione zostaną także zastosowania komputerów w prostych zagadnieniach, które znacznie przyspieszają rachunki. Na koniec omówione zostaną perspektywy dotyczące wykorzystania metod informatycznych w matematyce oraz automatycznego asystowania w dowodzeniu twierdzeń matematycznych.

Hubert Grochowski
Absolwent kierunku Matematyka na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, prowadzący zajęć dla studentów.