Matematyka w sztuce - Anamorfozy

Anamorfoza zwana też dziwaczną perspektywą, jest szczególną pułapką zastawianą przez malarza. Mimo, że wywodzi się od perspektywy malarskiej, polega na deformacji obrazu i radykalnym zaprzeczeniu wizualnego podobieństwa. Jest nie tylko ciekawostką, zabawą, która miała rozweselać czy zdumiewać obserwatora, ale również formą przekazywania ponadczasowych przesłań. Na wykładzie zaprezentuję dzieje perspektywy dziwacznej. Pokazane zostanę związki anamorfozy z matematyk miedzy innymi poprzez przytoczenie metod konstrukcji obrazów anamorficznych.

Poziom
gimnazjum/liceum

Doktorantka na Wydziale Matematyki i Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, w mojej pracy naukowej zajmuje się zastosowaniem matematyki w sztuce, szczególnie iluzją optyczną i anamorfozą znaną też perspektywą dziwaczną.