Matematyka z czego się da (klocki, piłeczki, szyszki, …)

Treścią zajęć będzie po pierwsze pokaz niektórych możliwości wykorzystania wymienionych w tytule zabawek do wizualizacji zagadnień matematycznych. Łatwo tu sobie wyobrazić rozmaite układanki i modele. Z drugiej strony, samo użycie tych środków prowadzi do nowych zagadnień matematycznych. Na przykład jak najoszczędniej zbudować figurę z klocków, na ile sposobów można ułożyć ścianę, jak można pokolorować sklejony z piłeczek pingpongowych wielościan foremny. Zarówno klocki Lego, jak i piłeczki pingpongowe można wykorzystać na lekcjach od 1 klasy szkoły podstawowej do studiów uniwersyteckich włącznie.
Pewnego rodzaju „hobby” autora są takie właśnie zadania: występujące w ciągu kolejnych klas szkoły podstawowej, ś.p. gimnazjum, liceum i szkoły wyższe. Na zajęciach będą prezentowane różne układanki z klocków i piłeczek, a słuchaczy będę zachęcał do twórczych przemyśleń.

Michał Szurek
Dr. hab., obecnie emeryt, 1968-2011 praca na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek popularyzujących matematykę.